GGGG

Günter Grass w kolekcji GGM

Gdańska Galeria Güntera Grassa posiada w swej kolekcji 141 dzieł plastycznych Noblisty. Fundamentem kolekcji był dar Grassa przekazany Miastu Gdańsk w 2007 roku, złożony z 51 grafik i 6 rzeźb. W 2009 roku powołano Gdańską Galerię Güntera Grassa w celu sprawowania opieki nad artystycznymi pracami i ich prezentacji. Z okazji otwarcia Galerii Günter Grass podarował Miastu kolejne 18 rysunków.

Kolekcja jest regularnie powiększana: w 2013 roku Miasto Gdańsk zakupiło rzeźbę Kura oraz cykl grafik z 2013 roku do jubileuszowego wydania powieści Psie lata (51 plansz). W zbiorach Galerii znajdują się grafiki w technikach litografii, akwaforty, algrafii (w sumie 52 litografie, 1 algrafia, 51 plansz z akwafortami), rysunki (węglem, grafitem, tuszem, sepią, sangwiną) – 18 kart (w tym jedna dwustronna), rzeźby z brązu (18 prac, w tym 5 reliefów oraz 2 grupy rzeźbiarskie) oraz terakoty (1 praca). Prace pochodzą z różnych okresów twórczości Grassa, stanowiąc przekrój technik i stylów uprawianych przez artystę na przestrzeni lat.


16 października 2016r. z okazji 89 urodzin Güntera Grassa została uruchomiona Wirtualna Galeria Güntera Grassa.

Projekt ten otwiera dla naszych odbiorców wiele nowych perspektyw na spuściznę, jaką pozostawił po sobie Noblista.  Ponadto stanowi on punkt wyjściowy do stworzenia wirtualnej wielopoziomowej platformy informacyjno-edukacyjnej z myślą o zróżnicowanych grupach odbiorców, począwszy od dzieci i młodzieży, po osoby studiujące, pracujące, kończąc na seniorach, rozszerzając ich dostęp do kultury w sposób atrakcyjny i ciekawy.Proces tworzenia Wirtualnej Galerii Güntera Grassa obejmował działania wielotorowe, m.in.: inwentaryzację i konserwatorskie zabezpieczenie gdańskiej kolekcji Güntera Grassa, digitalizację zbioru, uruchomienie Wirtualnej Galerii Güntera Grassa w sieci, a także zaaranżowanie i odpowiednie jej wyeksponowanie w przestrzeni Galerii.

Pierwszym projektem, będącym integralną częścią Wirtualnej Galerii Grassa, była gra komputerowa - Grassówka.